Veracity VOR-OS-90-US PoE adapter 54 V
Veracity VOR-OS-90-US. Ethernet LAN data rates: 10,100,1000 Mbit/s, Networking standards: IEEE 802.3af, IEEE 802.3bt. Product color: Black, LED indicators: PoE, Power, Power protection features: Overload, Short circuit. Power over Ethernet (PoE) voltage: 54 V, Output power: 90 W, AC adapter input voltage: 100 - 240 V. Width: 3.5" (89 mm), Depth: 6.57" (167 mm), Height: 1.73" (44 mm). Number of products included: 1 pc(s)
Manufacturer: Veracity
SKU: 5925534
Manufacturer part number: VOR-OS-90-US
  • Delivers maximum remote power to IP cameras & POE devices
  • 802.3bt compliant and GigE compatible
  • 90W Power output
  • Safety assured as POE is only enabled to compliant devices
  • Integrated overload protection
  • Compact, wall-mountable unit
  • Sealed, fanless design for reliability
  • 90W Power output
  • Compact, wall-mountable unit
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 3.5"
Depth 6.57"
Height 1.73"
Weight 16.8 oz
Power cord included Y
Technical details
Product color Black
Packaging data
Number of products included 1 pc(s)
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 2
RJ-45 input ports 1
RJ-45 output ports 1
Design
Certification CE, FCC, RoHS, EN 55032 Class B, EN55024, VCCI, UL/EN/IEC 60950-1 (Ed2)
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -14 - 104 °F
Storage temperature (T-T) -20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 10 - 90 %
Power
Power plug type Type C
Power protection features Overload, Short circuit
AC adapter input voltage 100 - 240 V
AC adapter frequency 50 - 60 Hz
Power over Ethernet (PoE) voltage 54 V
Features
Input current 1.35 A
LED indicators PoE, Power
Output power 90 W