Manufacturer: Trendnet
SKU: 5014727
Manufacturer part number: TPE-5240WS
GTIN: 0710931161151
TRENDnet’s 52-Port Gigabit Web Smart PoE+ Switch, model TPE-5240WS, delivers advanced management features with a 104Gbps switching capacity. This rack mountable IPv6 ready switch comes with an intuitive web-based interface. Advanced traffic management controls, troubleshooting, and SNMP monitoring make this a powerful solution for SMB networks. The TPE-5240WS provides 48 gigabit PoE+ ports with a total power budget of 370W, and four shared gigabit ports (RJ-45 or SFP). The PoE+ standard supplies up to 30W of power per port for devices such as high power wireless access points, PTZ (Pan Tilt Zoom) Internet cameras, and VoIP telephony systems.
Web Smart Management
Integration Flexibility
PoE Power
A 370W PoE power budget supplies power to PoE/PoE+ devices.
Web Smart Management
Integration Flexibility
PoE Power
Products specifications
Attribute name Attribute value
Throughput 77.4 Mpps
Multicast MAC address table 256 entries
Width 17.3"
Depth 16.9"
Height 1.73"
Weight 13.5 lbs
Housing Material Metal
Switching capacity 104 Gbit/s
Number of VLANs 256
Combo SFP ports quantity 4
MIB support Y
Switch Type Managed
Installed SFP modules quantity 0
Rack mount kit Yes
Harmonized System (HS) code 85176990
Port mirroring Yes
Broadcast storm control Yes
Link aggregation Yes
Access Control List (ACL) Yes
IGMP snooping Yes
Resource CD Yes
Head-of-line (HOL) blocking Yes
Technical details
Product color Black
Ports & interfaces
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity 48
Basic switching RJ-45 Ethernet ports type Gigabit Ethernet (10/100/1000)
Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity 48
Design
Certification CE, FCC
Form factor 1U
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -5 - 50 °C
Operating relative humidity (H-H) 0 - 95 %
Power
Power consumption (max) 479 W
AC input frequency 50 - 60 Hz
AC input voltage 100 - 240 V
Total Power over Ethernet (PoE) budget 370 W