Synology HAS5300-12T internal hard drive 3.5" 12000 GB SAS
Synology HAS5300-12T. HDD size: 3.5", HDD capacity: 12000 GB, HDD speed: 7200 RPM
Manufacturer: Synology
SKU: 6295553
Manufacturer part number: HAS5300-12T
GTIN: 4711174724178
Products specifications
Attribute name Attribute value
HDD sustained transfer rate 242 MiB/s
HDD average transfer rate 274 MB/s
Width 4.01"
Depth 5.79"
Height 1.03"
Weight 25.4 oz
Type HDD
HDD interface transfer rate 12 Gbit/s
Non-operating shock 250 G
Non-operating vibration 3 G
Harmonized System (HS) code 84717050
Workload rate limit 550 TB/year
Mean time to failure (MTTF) 2500000 h
Technical details
Sustainability certificates RoHS
Sustainability compliance Y
Ports & interfaces
Interface SAS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 5 - 60 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H) 5 - 90 %
Storage relative humidity (H-H) 5 - 95 %
Operating altitude -12007.9 - 120000"
Non-operating altitude -12007.9 - 480000"
Operating shock 70 G
Operating vibration 0.75 G
Power
Power consumption (idle) 4.36 W
Power consumption (read) 7.8 W
Operating voltage 5 / 12 V
Power consumption (write) 7.8 W
Features
Component for Server/workstation
HDD size 3.5"