StarTech.com FAN9X25TX3L computer cooling system Computer case Fan 3.62" (9.2 cm) Black
StarTech.com FAN9X25TX3L. Type: Fan, Fan diameter: 3.62" (9.2 cm), Rotational speed (max): 1800 RPM, Noise level (high speed): 22 dB, Maximum airflow: 31.84 cfm. Voltage: 12 V. Width: 0.984" (25 mm), Depth: 3.62" (92 mm), Height: 3.62" (92 mm). Product color: Black
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 495714
Manufacturer part number: FAN9X25TX3L
GTIN: 0065030788953
Add additional chassis cooling with a 92mm ball bearing fan
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- A built-in tachometer allows for easy monitoring of the fan performance
- Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Rotational Speed 1600 RPM
Airflow 35.7
Noise level (high speed) 22 dB
Maximum airflow 31.84 cfm
Bearing technology Ball bearing
Material Plastic
Width 0.984"
Depth 3.62"
Weight 3.81 oz
Voltage 12 V
Type Fan
Suitable location Computer case
Height 3.62"
Harmonized System (HS) code 84733080
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package weight 3.46 oz
Package width 3.86"
Package depth 5.67"
Package height 1.34"
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -10 - 80 °C
Power
Power consumption (typical) 1.08 W
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 3.62 x 3.62 x 0.984"
Features
Number of fans 1 fan(s)
Mean time between failures (MTBF) 50000 h
Other features
Connector(s) 1 - TX3 Female
Performance
Fan diameter 3.62"