StarTech.com FAN6X25TX3H computer cooling system Computer case Fan 2.36" (6 cm) Black 1 pc(s)
StarTech.com FAN6X25TX3H. Type: Fan, Fan diameter: 2.36" (6 cm), Rotational speed (max): 5000 RPM, Noise level (high speed): 30 dB, Maximum airflow: 26.63 cfm, Bearing type: Dual ball bearing. Voltage: 12 V. Width: 2.36" (60 mm), Depth: 2.36" (60 mm), Height: 0.984" (25 mm). Product color: Black
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 495707
Manufacturer part number: FAN6X25TX3H
GTIN: 0065030789011
Add additional chassis cooling with a 60mm high flow case fan
The StarTech.com Advantage
- A dual ball bearing design ensures reliability and longer life
- A built-in tachometer allows for easy monitoring of the fan performance
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Noise level (high speed) 30 dB
Maximum airflow 26.63 cfm
Width 2.36"
Depth 2.36"
Voltage 12 V
Type Fan
Suitable location Computer case
Height 0.984"
Weight 0.882 oz
Bearing type Dual ball bearing
Harmonized System (HS) code 84733080
Compliance certificates RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Packaging data
Package width 1.02"
Package depth 6.14"
Package weight 3.53 oz
Package height 7.28"
Design
Certification REACH, CE, UL
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -10 - 80 °C
Packaging content
Quantity per pack 1 pc(s)
Performance
Fan diameter 2.36"