StarTech.com FAN12025PWM computer cooling system Computer case Fan 4.72" (12 cm) Black
StarTech.com FAN12025PWM. Type: Fan, Fan diameter: 4.72" (12 cm), Noise level (high speed): 39 dB. Voltage: 12 V. Product color: Black
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 3109054
Manufacturer part number: FAN12025PWM
GTIN: 0065030845335
Add a Variable Speed, PWM-controlled Cooling Fan to your Computer Case
The FAN12025PWM 120mm PWM Case Fan adds an efficient air cooling solution to computer cases or other enclosures to help ensure optimal performance from internal components.
Backed by a StarTech.com 2-year warranty and free lifetime technical support.
The StarTech.com Advantage
The StarTech.com Advantage
Products specifications
Attribute name Attribute value
Rotational Speed 220 RPM
Noise level (high speed) 39 dB
Rated current 0.32 A
Material Plastic
Weight 4.52 oz
Voltage 12 V
Type Fan
Suitable location Computer case
Harmonized System (HS) code 84733080
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package width 5.71"
Package depth 7.91"
Package height 1.26"
Package weight 6.63 oz
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H) 0 - 65 %
Operating temperature (T-T) -10 - 70 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 70 °C
Weight & dimensions
Dimensions (WxDxH) 4.72 x 4.72 x 0.984"
Features
Fan performance 78.41 cfm
Mean time between failures (MTBF) 40000 h
Other features
Connector(s) 1 - Molex Fan (4 pin; PWM)
Performance
Fan diameter 4.72"