StarTech.com CDP2HD4K60 USB graphics adapter 3840 x 2160 pixels Black
StarTech.com CDP2HD4K60. USB connector type: USB Type-C, USB connector gender: Male, USB connector form factor: Straight. Product color: Black. Width: 0.984" (25 mm), Depth: 5.91" (150 mm), Height: 0.433" (11 mm). Package width: 7.87" (200 mm), Package depth: 8.66" (220 mm), Package height: 0.236" (6 mm). Quantity per master (outer) case: 120 pc(s), Master (outer) case width: 13.2" (335 mm), Master (outer) case length: 19.5" (495 mm)
Manufacturer: StarTech.com
SKU: 4612592
Manufacturer part number: CDP2HD4K60
GTIN: 0065030865135
Connect your MacBook, Chromebook or other USB Type-C laptop to an Ultra HD 60Hz display or projector
This USB-C™ to HDMI® adapter lets you output HDMI video and audio from a USB Type-C™ device, such as a USB-C equipped MacBook, with support for Ultra HD 4K at 60 Hz. This adapter works with USB-C devices that pass a DisplayPort video signal, and it's also compatible with Thunderbolt™ 3 ports.
Astonishing Picture Quality
The adapter lets you harness the video capabilities that are built into your USB Type-C connection, to deliver the astonishing quality of UHD to your 4K 60 Hz display. This makes it easier for you to multitask, while working on the most resource-demanding applications imaginable. With this adapter, you can achieve an output resolution of up to 3840 x 2160p at 60 Hz, which is perfect for performing high-resolution tasks such as viewing 4K video. Plus, the adapter is backward compatible with 1080p displays, which makes it a great accessory for home, office or other workspace applications.
Ultimate Portability
Hassle-Free Connection with USB Type-C
The CDP2HD4K60 is backed by a 3-year StarTech.com warranty and free lifetime technical support.
Note:
• Your USB-C equipped device must support video to work with this adapter.
The StarTech.com Advantage
  • Run resource-demanding applications on 4K displays at 60 hz
  • Maximum portability with a small footprint and lightweight design
  • Hassle-free connection with the reversible USB-C connector
  • Thunderbolt 3 port compatible
  • 7.1 audio support
Astonishing Picture Quality
Ultimate Portability
Note:
The StarTech.com Advantage
  • 7.1 audio support
Products specifications
Attribute name Attribute value
USB cable length 3.66"
Width 0.984"
Depth 5.91"
Height 0.433"
Weight 0.811 oz
USB connector gender Male
USB connector type USB Type-C
HDMI version 2.0
Master (outer) case length 19.5"
Master (outer) case width 13.2"
Master (outer) case height 9.06"
Maximum resolution (HDMI) 3840 x 2160 pixels
Refresh rate at maximum resolution 60 Hz
Supported video modes 720p, 1080p, 2160p
Harmonized System (HS) code 84733020
DVI output No
HDMI output Yes
DisplayPort output No
USB connector form factor Straight
Compliance certificates CE, RoHS
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS
Sustainability compliance Yes
Packaging data
Package height 0.236"
Package width 7.87"
Package depth 8.66"
Package weight 1.13 oz
Design
Certification CE, FCC, REACH
Operational conditions
Operating relative humidity (H-H) 25 - 85 %
Operating temperature (T-T) 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T) -20 - 60 °C