SKB 3RS-9U24-25B rack cabinet 9U Freestanding rack Black
Manufacturer: SKB
SKU: 5643605
Manufacturer part number: 3RS-9U24-25B
  • Meets or Exceeds MIL-STD 810G
  • Standard payload range 40 to 150 lbs
  • Optional extended payload range 160 to 300 lbs
  • Square hole rack rails to accommodate either #10-32 US standard, or 6mm international standard cage nuts
  • Molded in stacking ribs and lugs are designed to stack with competitive manufacturers cases
  • Black powder coated stainless steel hardware (standard) which are recessed for protection
  • 8 comfort grip spring loaded lift handles
  • Automatic pressure relief valve (standard)
  • Lid hangars (standard)
  • Case coupling straps (standard)
  • Lid hangars (standard)
Products specifications
Attribute name Attribute value
Material Linear medium density polyethylene (LMDP)
Width 38.8"
Height 22.3"
Weight 62.8 lbs
Inner Width 31"
Inner Depth 19"
Inner Height 15.7"
Depth 24"
Type Freestanding rack
Technical details
Product color Black
Packaging data
Package depth 24.5"
Package weight 68.3 lbs
Package width 40"
Package height 23"