Samsung STN-WM55H board stand
Samsung STN-WM55H. Suitable for: Interactive whiteboard, Minimum screen size: 55", Maximum screen size: 55". Pivot angle: 0 - 90°, Number of wheels: 4 wheel(s). Width: 40.3" (1023 mm), Depth: 39" (991 mm), Height: 63.4" (1611 mm). Package width: 66.2" (1682 mm), Package depth: 40.9" (1038 mm), Package height: 8.7" (221 mm)
Manufacturer: Samsung
SKU: 5086141
Manufacturer part number: STN-WM55H
GTIN: 0887276255774
A portable, wheel-based stand for the Samsung Flip digital flipchart
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 39"
Height 63.4"
Weight 69.9 lbs
Width 40.3"
Number of Wheels 4 wheel(s)
Panel mounting interface 400 x 400 mm
Pivot angle 0 - 90 °
USB 2.0 Type-B ports quantity 1
Adjustable Yes
Lockable wheels Yes
VESA mounting Yes
Adjustable tray Yes
Technical details
Product color Gray
Packaging data
Package width 66.2"
Package depth 40.9"
Package weight 92.2 lbs
Package height 8.7"
Package type Box
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
HDMI ports quantity 1
AC (power) in Yes
Design
Suitable for Interactive whiteboard
Features
Compatible products Samsung Flip
Ergonomics
Maximum screen size 55"
Minimum screen size 55"