Samsung F-IW016AP291 video wall display Transparent (mesh) LED Indoor
Samsung F-IW016AP291. Display technology: Transparent (mesh) LED, Pixel pitch: 0.0661 x 0.0661" (1.68 x 1.68 mm), Display brightness: 1000 cd/m². Placement supported: Indoor, Orientation: Landscape. Power consumption (max): 411 W, AC input voltage: 100 - 240 V
Manufacturer: Samsung
SKU: 6338521
Manufacturer part number: F-IW016AP291
This is huge. This is easy. Think of the impression a huge, sharp, colorful, attention-demanding video wall can make on your customers or guests. Now think of how easy Samsung makes it with an all-inclusive bundle. Everything you need to make a bold statement Our all-inclusive Premium LED Display Business Collection for The Wall is pre-configured for 291” and includes all the panels, hardware and spare parts you need to get up and running quickly and simply. Stunning video wall The F-IW016AP291 Premium LED Display Bundle features The Wall IW016A series in an 8 x 8 panel configuration to create a seamless 291” FHD wall with a 1.6mm pixel pitch and is suitable for an optimized viewing of 18 feet away. A next-generation display that redefines the meaning of visual experience With the all-inclusive Premium LED Display Bundle from Samsung, it’s never been easier to make a bold statement. Its flexible design allows multiple installation options for any location, enhanced by a pre-adjusted seam and cable-less docking connection. MICRO AI Processor-optimized visuals deliver vibrant, accurate colors.
Viewing angle, vertical 140 °
Pixel pitch 0.0661 x 0.0661"
Placement supported Indoor
HD type 4K Ultra HD
Display brightness 1000 cd/m²
Viewing angle, horizontal 160 °
Native refresh rate 3840 Hz
Power
Power consumption (max) 411 W
AC input voltage 100 - 240 V
Ergonomics
Display resolution 3840 x 2160 pixels
Display
Display diagonal 291"