MSI Alpha A4DEK-011 4800H Notebook 17.3" Full HD AMD Ryzen™ 7 16 GB DDR4-SDRAM 1000 GB SSD AMD Radeon RX 5600M Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 10 Home Black
MSI Alpha A4DEK-011. Product type: Notebook, Form factor: Clamshell. Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 4800H, Processor frequency: 2.9 GHz. Display diagonal: 17.3", HD type: Full HD, Display resolution: 1920 x 1080 pixels. Internal memory: 16 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM. Total storage capacity: 1000 GB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon Graphics. Operating system installed: Windows 10 Home. Product color: Black
Manufacturer: MSI
SKU: 6078642
Manufacturer part number: ALPHA17A011
GTIN: 0824142229620
Products specifications
Attribute name Attribute value
Discrete graphics card model AMD Radeon RX 5600M
Speakers manufacturer Giant
Width 15.6"
Depth 10.7"
Height 1.1"
Weight 5.09 lbs
Panel Type IPS
Antenna Type 2x2
Touchscreen N
Bluetooth version 5.1
Storage media SSD
Compatible memory cards SDHC, SDXC
On-board graphics card Y
Top Wi-Fi standard Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth Y
Audio system Nahimic 3
Pointing device Touchpad
HD type Full HD
Native aspect ratio 16:9
On-board graphics card family AMD Radeon Graphics
Headphone outputs 1
AC adapter power 230 W
Memory layout (slots x size) 2 x 8 GB
Discrete graphics card memory 6 GB
Discrete graphics memory type GDDR6
Processor generation 4th Generation AMD Ryzen™ 7
Number of built-in speakers 2
Speaker power 2 W
Discrete graphics card Y
Market positioning Gaming
Discrete GPU manufacturer AMD
SSD interface NVMe
Memory bandwidth (max) 288 GB/s
Numeric keypad Y
Front camera Y
Keyboard backlit Y
Total SSDs capacity 1000 GB
USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity 1
WLAN controller model Intel Wi-Fi 6 AX200
RGB color space NTSC
Color gamut 45 %
Mini DisplayPorts quantity 1
Front camera HD type HD
Keyboard backlit color RGB
Keyboard backlit zone Per-key RGB
Technical details
Product color Black
Ports & interfaces
Ethernet LAN (RJ-45) ports 1
HDMI ports quantity 1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity 3
Microphone in Y
Design
Form factor Clamshell
Features
Internal memory 16 GB
Internal memory type DDR4-SDRAM
Memory clock speed 3200 MHz
Memory form factor SO-DIMM
Maximum refresh rate 144 Hz
Product type Notebook
SSD capacity 1000 GB
NVMe Y
Performance
Ethernet LAN Y
Card reader integrated Y
Processor frequency 2.9 GHz
Optical drive type N
Battery
Battery capacity (Watt-hours) 65 Wh
Number of battery cells 6
Storage
Total storage capacity 1000 GB
Ergonomics
Display resolution 1920 x 1080 pixels
Network
Wi-Fi standards Wi-Fi 6 (802.11ax)
Processor
Processor family AMD Ryzen™ 7
Processor manufacturer AMD
Processor model 4800H
Processor boost frequency 4.2 GHz
Processor cores 8
Processor cache 8 MB
Processor cache type L2 & L3
On-board graphics card model AMD Radeon Graphics
Software
Operating system installed Windows 10 Home
Display
Display diagonal 17.3"