Kramer Electronics CP-AOCH/60F-131 HDMI cable 1574.8" (40 m) HDMI Type A (Standard) Black
Kramer Electronics CP-AOCH/60F-131. Cable length: 1574.8" (40 m), Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Male, Connector contacts plating: Gold, Data transfer rate: 18 Gbit/s, Audio Return Channel (ARC), Product color: Black
Manufacturer: Kramer Electronics
SKU: 6472904
Manufacturer part number: 97-04161131
GTIN: 7291063094324
  • Video Resolution — Up to 4K@60Hz (4:4:4).
  • High Data Transfer Rate — Up to 18Gbps.
  • Embedded Audio — PCM 8–channel, Dolby Digital True HD and DTS–HD Master Audio.
  • HDMI Support — HDCP 2.2/1.4, HDR, EDID, ARC and CEC.
  • High–Quality Connectors — 24K gold–plated, corrosion–resistant and best possible connectivity.
  • Reduced EMI & RFI.
  • Thin Construction — 4.5mm diameter.
  • Jacket Construction — Plenum rated.
  • RoHS 2011/65/EU CE,FCC Compliant.
  • Varied Selection of Lengths — Available in versions from 10 to 90m (33 to 295ft).
  • Reduced EMI & RFI.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Dolby technologies Dolby TrueHD,DTS-HD Master Audio
Supported digital audio channels (uncompressed) 7.1
Color sampling 4:4:4
Cable Material Copper
Cable Type Round cable
Cable Length 1574.8"
Audio Return Channel (ARC) Y
HDCP Y
HDCP version 1.4/2.2
High Dynamic Range (HDR) supported Y
RGB support 4:4:4
Bending radius (min) 0.787"
Technical details
Product color Black
Sustainability certificates RoHS, CE, REACH
Design
Certification FCC
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 50 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Weight & dimensions
Cable diameter 0.177"
Features
Connector 1 gender Male
Connector 2 gender Male
Data transfer rate 18 Gbit/s
Connector 1 HDMI Type A (Standard)
Connector 2 HDMI Type A (Standard)
Plug and Play Y
Connector contacts plating Gold
Maximum refresh rate 60 Hz