Ergotech Group 200-C16-S02-AP monitor mount / stand Desk Silver
Ergotech Group 200-C16-S02-AP. Maximum weight capacity: 24.9 lbs (11.3 kg), Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm). Height adjustment. Product color: Silver
Manufacturer: Ergotech Group
SKU: 3349383
Manufacturer part number: 200-C16-S02-AP
Expandability and customized comfort define this dual LCD monitor mount.
Quick and easy LCD monitor installation
Effortless monitor adjustment ensures instant, personalized ergonomic comfort.
Convert from a horizontal to a vertical monitor configuration with ease.
Highlights
- Mounts 2 monitors quickly and cost effectively
- Quick Release pivots provide one-step mounting and dismounting
- Articulating arms nest flush without interference in back-to-back situations
- Tool-less design
- Quick set up, installation, adjustment
- Cable management system
- Lifetime Warranty
Specifications
- 75mm and 100mm VESA® compatible
- Pivots 20° up/10° down for each monitor
- 16” vertical pole, 25” crossbar
- Holds monitors up to 25 lbs.
Highlights
- Tool-less design
- Cable management system
- Lifetime Warranty
Specifications
- Holds monitors up to 25 lbs.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Pivot angle -10 - 10 °
Height 16"
Mounting Type Desk
Height Adjustment Yes
Adjustable Yes
Telescopic Yes
Technical details
Product color Silver
Features
Maximum weight capacity 24.9 lbs
Other features
Number of displays supported 2
Ergonomics
Cable management Yes
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 3.94 x 3.94"