Ergotech Group 100-D28-B33 monitor mount / stand 24" Desk Black
Ergotech Group 100-D28-B33. Maximum weight capacity: 149.9 lbs (68 kg), Minimum screen size: 17", Maximum screen size: 24", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm). Product color: Black
Manufacturer: Ergotech Group
SKU: 3349378
Manufacturer part number: 100-D28-B33
Mount 6 LCD monitors on this heavy duty, portable desk stand.
The Heavy Duty Hex (3 over 3) LCD Desk Stand is a dynamic mounting solution designed to display 6 larger LCD monitors in a 3 over 3 configuration. This powerful system offers enormous display capability and the flexibility of an easily transportable system. This desk stand provides durable and stable support for 6 monitors sized from 17” to 24”. Place this flexible solution anywhere on the work surface and move it from one location to another with ease. Maximize desk space and eliminate paper clutter with this dynamic desk stand.
Tool-less design ensures fast, easy installation of 6 LCD monitors.
Effortless monitor adjustment ensures instant, personalized ergonomic comfort.
Stacked LCD monitors optimize the display of mission critical data and information.
Mount additional LCD monitors rapidly.
Features
Maximum weight capacity 149.9 lbs
Other features
Number of displays supported 6
Ergonomics
Maximum screen size 24"
Minimum screen size 17"
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 3.94 x 3.94"