Ergotech Group 100-D28-B13 monitor mount / stand 24" Desk Black
Ergotech Group 100-D28-B13. Maximum weight capacity: 99.9 lbs (45.3 kg), Minimum screen size: 17", Maximum screen size: 24", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm). Product color: Black
Manufacturer: Ergotech Group
SKU: 3349375
Manufacturer part number: 100-D28-B13
GTIN: 0094922173508
Mount 4 LCD monitors on this heavy duty, portable desk stand.
Ergotech’s Custom LCD Desk Stands are heavy duty solutions that can be configured to match your particular needs. The Custom 1 over 3 HD LCD Desk Stand offers enormous display capability and the flexibility of an easily transportable system. This desk stand provides durable and stable support for 4 monitors sized from 17” to 24”. Place this flexible solution anywhere on the work surface and move it from one location to another with ease. Maximize desk space and eliminate paper clutter with this dynamic desk stand.
Tool-less design ensures fast, easy installation of 4 LCD monitors.
Effortless monitor adjustment ensures instant, personalized ergonomic comfort.
Stacked LCD monitors optimize the display of mission critical data and information.
Mount additional LCD monitors rapidly.
Features
Maximum weight capacity 99.9 lbs
Other features
Number of displays supported 4
Ergonomics
Maximum screen size 24"
Minimum screen size 17"
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 3.94 x 3.94"