Ergotech Group 100-D28-B11 monitor mount / stand 21" Desk Black
Ergotech Group 100-D28-B11. Maximum weight capacity: 49.8 lbs (22.6 kg), Minimum screen size: 17", Maximum screen size: 21", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm). Product color: Black
Manufacturer: Ergotech Group
SKU: 3349373
Manufacturer part number: 100-D28-B11
Mount 2 LCD monitors vertically on this versatile, portable desk stand.
Maximize desk space and increase productivity with the Standard Dual Vertical LCD Desk Stand -- the ideal solution when you need to stack 2 monitors. This freestanding system provides durable and stable support for two 17” to 21” monitors. Place this flexible solution anywhere on your desk and move it from one location to another with ease.
Quick and easy LCD monitor installation.
Effortless monitor adjustment ensures instant, personalized ergonomic comfort.
Mount additional LCD monitors rapidly.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Mounting Type Desk
Pivot angle 10 - 20 °
Maximum weight capacity (per display) 25 lbs
Technical details
Product color Black
Features
Maximum weight capacity 49.8 lbs
Other features
Number of displays supported 2
Ergonomics
Maximum screen size 21"
Minimum screen size 17"
Mounting
Minimum VESA mount 2.95 x 2.95"
Maximum VESA mount 3.94 x 3.94"