CTA Digital PAD-RSC11 tablet security enclosure 11" Black
CTA Digital PAD-RSC11. Maximum screen size: 11", Product color: Black, Compatibility: iPad Pro. Width: 8" (203.2 mm), Depth: 0.6" (15.2 mm), Height: 10" (254 mm). Number of keys included: 2 pc(s)
Manufacturer: CTA Digital
SKU: 5934834
Manufacturer part number: PAD-RSC11
GTIN: 0656777016876
  • Impact resistant inner shell protects iPad from drop and collision damage
  • Outer silicone jacket provides additional shielding
  • Steel security cable anchors iPad case to any permanent fixture, protecting from theft
  • Built-in grip holder for Apple Pencil
  • Precise cutouts for charge port and camera
  • Compatible with 11-inch iPad Pro; not compatible with other iPad models
Products specifications
Attribute name Attribute value
Width 8"
Depth 0.6"
Height 10"
Weight 20 oz
Lock Type Key
Number of keys included 2 pc(s)
Technical details
Product color Black
Ergonomics
Maximum screen size 11"