Centon 2GBS/D2-800 memory module 2 GB 1 x 2 GB DDR2 800 MHz
Centon 2GBS/D2-800. Component for: Laptop, Internal memory: 2 GB, Memory layout (modules x size): 1 x 2 GB, Internal memory type: DDR2, Memory clock speed: 800 MHz, Memory form factor: 200-pin SO-DIMM, CAS latency: 5
Manufacturer: Centon
SKU: 2345446
Manufacturer part number: 2GBS/D2-800
DDR2 SODIMM modules are built to JEDEC standards and achieve nearly twice the speed of the preceding DDR technology. They are designed for Laptop computers and have 200 pins available in multiple capacities.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Packaging data
Package weight 1.76 oz
Package type SO-DIMM
Design
Certification RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 0 - 70 °C
Features
Memory type PC2-6400
Internal memory 2 GB
Internal memory type DDR2
Memory clock speed 800 MHz
Memory form factor 200-pin SO-DIMM
CAS latency 5
Memory voltage 1.8 V
Memory layout (modules x size) 1 x 2 GB
Module configuration 128M x 8
Component for Laptop
ECC No
Other features
Package dimensions (WxDxH) 6.5 x 4.37 x 0.315"