Brady M21-375-499-TB printer label White Self-adhesive printer label
Brady M21-375-499-TB. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Material: Nylon. Sheet width: 0.375" (9.53 mm), Sheet length: 0.189" (4.8 mm)
Manufacturer: Brady
SKU: 5229970
Manufacturer part number: M21-375-499-TB
GTIN: 0662820900085
  • All-in-one cartridge includes ribbon and label supply
Products specifications
Attribute name Attribute value
Sheet Length 0.189"
Material Nylon
Shape Rectangle
Adhesive Type Permanent
Sheet Width 0.375"
Label Type Self-adhesive printer label
Adhesive Material Acrylic
Finish type Matte
Ultraviolet (UV) resistant Y
Abrasion-resistant Y
Weatherproof Y
Ribbon included Y
Technical details
Product color White
Design
Certification RoHS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -40 - 90 °C