Axiom UCS-HD600G10K12N-AX internal hard drive 2.5" 600 GB SAS
Axiom UCS-HD600G10K12N-AX. HDD size: 2.5", HDD capacity: 600 GB, HDD speed: 10000 RPM
Manufacturer: Axiom
SKU: 5876049
Manufacturer part number: UCS-HD600G10K12N-AX
GTIN: 0841280199608
  • Delivers proven reliability, with a higher MTBF than standard grade drives
  • Larger drive cache allows much faster access to data on the platters within the hard drive
  • Reduces design and support costs by building a solid enterprise storage foundation
  • Fully tested for drive speed and quality
  • Meets or exceeds original manufacturer's specifications
  • Free unlimited tech support
  • Free unlimited tech support
Products specifications
Attribute name Attribute value
Type HDD
HDD interface transfer rate 12 Gbit/s
HDD sustained transfer rate 215 MiB/s
Non-operating shock 400 G
Non-operating vibration 3 G
HDD number of heads 4
HDD average transfer rate 1200 MB/s
Ports & interfaces
Interface SAS
Operational conditions
Operating temperature (T-T) 5 - 55 °C
Storage temperature (T-T) -40 - 70 °C
Operating shock 40 G
Operating vibration 0.5 G
Power
Power consumption (typical) 6.68 W
Power consumption (idle) 3.44 W
Operating voltage 5 / 12 V
Features
Hot-swap Y
HDD size 2.5"