AddOn Networks AM1600D3SR4VRN/4G memory module 4 GB DDR3 1600 MHz
AddOn Networks AM1600D3SR4VRN/4G. Component for: PC/server, Internal memory: 4 GB, Internal memory type: DDR3, Memory clock speed: 1600 MHz, Memory form factor: 240-pin DIMM
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 4103927
Manufacturer part number: AM1600D3SR4VRN/4G
GTIN: 0821455075258
Double Data Rate 3(DDR3) SDRAM memory is a product built upon the foundation of the older DDR2 memory technology. DDR3 SDRAM memory has a higher performance at lower power requirement. DDR3 memory supports bus speeds from 400MHz to 1066MHz. DDR3 modules require only 1.5V as compaired to the 1.8V of DDR2, this lower power technology and larger prefetch buffer will increasing your memory bandwidth over the corresponding DDR2 SDRAM and produce less heat in the process.