AddOn Networks ADD-PRIVSCN169RF156 display privacy filters Frameless display privacy filter 15.6"
AddOn Networks ADD-PRIVSCN169RF156. Maximum screen size: 15.6". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Matt, Light transmission: 65%, Limits viewing angle: 30°
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 6260723
Manufacturer part number: ADD-PRIVSCN169RF156
GTIN: 0195285287809
This is a 15.6 in. anti-blue light removable frame privacy screen filter created for notebooks and laptops with 16:9 aspect ratio. The filter is matte with scratch resistant coating to prevent scratches and dust. The anti-blue light filter reduces blue-light exposure to decrease eye strain and damage over long periods. It also uses sticky 1/8 in. bezel to attach to the screen, with no sticky residue. The filter measures 351*205mm, 0.45mm thick, and has a privacy angle of 30 left and right. This anti-blue light removable frame privacy screen is perfect for all users who work and play off their laptops. These are environmentally friendly products that can be easily disinfected by any popular branded cleaning or alcohol wipes. Our filters are backed by a 1-year warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Reduces blue light up to 55 %
Aspect Ratio 16:9
Design
Suitable for Notebook
Filter color Black
Features
Light transmission 65 %
Easy to clean Y
Surface finish Matt
Brand compatibility Universal
Blue light filter Y
Ergonomics
Screen size HxW 8.07 x 13.8"
Maximum screen size 15.6"