AddOn Networks ADD-PRIVSCN169HF156 display privacy filters Frameless display privacy filter 15.6"
AddOn Networks ADD-PRIVSCN169HF156. Maximum screen size: 15.6". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Matt, Light transmission: 65%, Limits viewing angle: 30°
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 6260724
Manufacturer part number: ADD-PRIVSCN169HF156
GTIN: 0195285280596
This is a 15.6 in. anti-blue light full acrylic frame privacy screen filter created for notebooks and laptops with 16:9 aspect ratio. The filter is matte with scratch resistant coating to prevent scratches and dust. The anti-blue light filter reduces blue-light exposure to decrease eye strain and damage over long periods. It also uses a 0.75 in. acrylic tab which allows the filter to hang over the screen. The filter measures 361x218mm, 2.5mm thick, and has a privacy angle of 30 left and right. This easy-to-use full acrylic frame privacy screen requires no additional installation and is perfect for all users who work and play off their laptops. These are environmentally friendly products that can be easily disinfected by any popular branded cleaning or alcohol wipes. Our filters are backed by a 1-year warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Aspect Ratio 16:9
Type Frameless display privacy filter
Limits viewing angle 30 °
Reduces blue light up to 45 %
Design
Suitable for Monitor
Filter color Black
Features
Light transmission 65 %
Easy to clean Y
Surface finish Matt
Brand compatibility Universal
Blue light filter Y
Ergonomics
Screen size HxW 8.58 x 14.2"
Maximum screen size 15.6"