AddOn Networks ADD-PRIVSCN1610MAC16 display privacy filters Frameless display privacy filter 16"
AddOn Networks ADD-PRIVSCN1610MAC16. Maximum screen size: 16". Aspect ratio: 16:10. Suitable for: Notebook, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Glossy / Matt, Light transmission: 65%, Limits viewing angle: 30°
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 6260720
Manufacturer part number: ADD-PRIVSCN1610MAC16
GTIN: 0195285287793
This is a 16 in. anti-blue light magnetic privacy screen filter specifically created for a Macbook Pro with 16:10 aspect ratio. The filter is matte on one side and glossy on the other, with scratch resistant coating on both sides to prevent scratches and dust. The anti-blue light filter reduces blue-light exposure to decrease eye strain and damage over long periods. It also uses a magnetic tab at the top of the filter to attach to the screen. The filter measures 351.7*227.3mm, 0.45mm thick, and has a privacy angle of 30 left and right. This magnetic privacy screen is perfect for all Macbook users who work and play off their laptops. These are environmentally friendly products that can be easily disinfected by any popular branded cleaning or alcohol wipes. Our filters are backed by a 1-year warranty.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Reduces blue light up to 55 %
Aspect Ratio 16:10
Type Frameless display privacy filter
Limits viewing angle 30 °
Technical details
Product color Black
Design
Suitable for Notebook
Filter color Black
Features
Light transmission 65 %
Display filter features Anti-glare, Privacy
Display types supported LCD
Screen format Widescreen
Easy to apply Y
Installation type Magnetic
Easy to remove Y
Easy to clean Y
Surface finish Glossy / Matt
Brand compatibility Apple
Blue light filter Y
Ergonomics
Screen size HxW 8.95 x 13.8"
Maximum screen size 16"