AddOn Networks ADD-734D3-BNC-15MPVC coaxial cable 590.6" (15 m) Black
AddOn Networks ADD-734D3-BNC-15MPVC. Cable length: 590.6" (15 m), Connector 1: BNC, Connector 2: BNC
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 4070792
Manufacturer part number: ADD-734D3-BNC-15MPVC
GTIN: 0821455070413
This is a 15m BNC/BNC 20 AWG solid simplex DS3 coaxial cable. This simplex cable is made with a PVC jacket, and comes with 1 x BNC male type connectors on each end. These DS3 Type 734A interconnect cables are 75 Ohm coaxial cables, which are generally used for the transmission of video signals. DS3 cables are ultra high-speed connections that are easily capable of transmitting data up to 45 Mbps. DS3 Type 734A is generally used for interconnects up to 450ft. Our cables are 100% compliant for all of your networking needs. Each cable is 100% tested before you take ownership. Now you have a cost effective solution to your network upgrade needs.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Cable Length 590.6"