AddOn Networks AA1333D3S9K2/4G memory module 4 GB 2 x 2 GB DDR3 1333 MHz
AddOn Networks AA1333D3S9K2/4G. Component for: Laptop, Internal memory: 4 GB, Memory layout (modules x size): 2 x 2 GB, Internal memory type: DDR3, Memory clock speed: 1333 MHz, Memory form factor: 204-pin SO-DIMM, CAS latency: 9
Manufacturer: AddOn Networks
SKU: 4215932
Manufacturer part number: AA1333D3S9K2/4G
GTIN: 0821455017722
Double Data Rate 3(DDR3) SDRAM memory is a product built upon the foundation of the older DDR2 memory technology. DDR3 SDRAM memory has a higher performance at lower power requirement. DDR3 memory supports bus speeds from 400MHz to 1066MHz. DDR3 modules require only 1.5V as compaired to the 1.8V of DDR2, this lower power technology and larger prefetch buffer will increasing your memory bandwidth over the corresponding DDR2 SDRAM and produce less heat in the process.
Products specifications
Attribute name Attribute value
Features
Internal memory 4 GB
Internal memory type DDR3
Memory clock speed 1333 MHz
Component for Laptop
Memory form factor 204-pin SO-DIMM
CAS latency 9
Memory voltage 1.5 V