Eaton K40811000000000 uninterruptible power supply (UPS) 8 kVA 7200 W
Eaton K40811000000000. Output power capacity: 8 kVA, Output power: 7200 W, Input operation voltage (min): 200 V. Power plug: Terminal. Form factor: Tower, Product color: Black. Width: 12" (304.8 mm), Depth: 33.7" (856 mm), Height: 32.2" (817.8 mm)
Manufacturer: Eaton
SKU: 2448028
Manufacturer part number: K40811000000000
Products specifications
Attribute name Attribute value
Depth 33.7"
Height 32.2"
Weight 352.1 lbs
Width 12"
Technical details
Product color Black
Ports & interfaces
Power plug Terminal
Design
Form factor Tower
Power
Output power capacity 8 kVA
Features
Output power 7200 W
Input operation voltage (min) 200 V
Input operation voltage (max) 240 V
Output operation voltage (min) 100 V
Output operation voltage (max) 240 V
Efficiency 92 %