Brady M21-375-595-WT printer label White Self-adhesive printer label
Brady M21-375-595-WT. Product color: White, Label type: Self-adhesive printer label, Material: Vinyl. Label width: 0.375" (9.53 mm), Sheet length: 288.2" (7.32 m)
Manufacturer: Brady
SKU: 4295913
Manufacturer part number: M21-375-595-WT
GTIN: 0662820966548
- All-in-one cartridge includes ribbon and label supply
Products specifications
Attribute name Attribute value
Sheet Length 288.2"
Printing media thickness 101.6 µm
Material Vinyl
Shape Rectangle
Adhesive Type Permanent
Label Type Self-adhesive printer label
Adhesive Material Acrylic
Label Width 0.375"
Rolls per pack 1
Finish type Gloss
Suitable for outdoor use Yes
Ribbon included Yes
Technical details
Product color White
Operational conditions
Operating temperature (T-T) -40 - 82 °C